Udržet si pozitivní přístup k výuce je jedním z klíčových faktorů pro úspěšné studium cizích jazyků, ba dokonce pro úspěšnou realizaci téměř jakékoli výzvy, která se…
…v našem životě objeví. A to, že cizí jazyky výzvou bezesporu jsou, a to velkou, o tom svědčí milióny studentů po celém světě.
Ne však každý, kdo tuto výzvu přijme, se nakonec setká s úspěchem. Příčin je celá řada, a my se Vám je budeme snažit jednotlivě přiblížit, jelikož znalost těchto neúspěchů je spolehlivou cestou, jak se zbytečně nenechat odradit od studia či se zdržovat znepokojujícími obavami, proč právě Vy byste neměli být těmi, kdo se cizí jazyk mohou skutečně naučit.
Cíl, pro který bychom se cizí jazyk měli učit a naučit. Jinými slovy řečeno je důležité si uvědomit, že za většinou věcí, které děláme každý den, se skrývá nějaký motiv, prostě nás něco vede k tomu, abychom je dělali. Určitě by se však mělo jednat o dobrý motiv. K dobrým motivům rozhodně patří tzv. vnitřní motivace, která se projevuje prostě tím, že nás jednoduše něco „jen“ baví, a to i když zrovna nemusíme vědět proč.
Důvodem, proč je důležité se zabývat dobrými motivy a těmi ostatními je fakt, že s dobrou motivací studium cizích jazyků skutečně stojí a padá. I když se jedná o zdánlivě vedlejší a s vlastním studiem naprosto nesouvisející věc, je to právě ona, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu drtivé většiny studentů.
Kromě motivace je dále důležité poznat sám sebe jako studenta cizích jazyků. Řeč je hlavně o svém vlastním studijním profilu, poznat nejefektivnější metodu, kterou jste schopni dosáhnout co největšího pokroku za co nejkratší časový úsek. Aneb jak se říká, čas jsou peníze, a proto zahálet není určitě na místě.
Vhodná a efektivní metoda se pozná především podle toho, že mám ze studia skutečně a opravdu lepší pocit, že něco funguje a „Já“ se posouvám tím správným směrem, což de facto znamená, že dosahuji pokroku. Taková metoda mi ony dobré pocity může zprostředkovat v mnoha různých podobách, a to ať se již jedná o správně vypracované cvičení, úspěšně zodpovězený dotaz či bezproblémové zapojení do konverzace.
Je toho opravdu hodně, co mi ve výuce může dobrý pocit dodat. Některé metody sází více na poslech, jiné zase na aktivní konverzaci, další pracují například často s gramatikou. Nejefektivnější metodou je ovšem ta, která se na studium zaměřuje zcela komplexně. Aneb jednou nepřímou radou by mohlo být, aby metoda, kterou si vyberete, nenechávala ani jednu z Vašich dovedností nepovšimnutou, jelikož Vy se chcete naučit co možná nejvíc.
Sice se říká, že každý začátek je těžký, ale pokud najdete tu správnou motivaci a zvolíte si efektivní metodu výuky, máte již napůl vyhráno. Není to ale důvodem k přes přílišné radosti, jelikož Vy jste přišli vyhrát a ne se jen zúčastnit. K tomu abyste vyhráli, a dosáhli nakonec vysněné komunikační nezávislosti, je nutné se zaměřit rovněž na další faktory, které do značné míry spolurozhodují o tom, zda opravdu uspějete.
Jaké další faktory jsou zásadní pro Úspěšný začátek studia cizího jazyka si povíme v druhé části dnešního článku.
Ivana K.
S lekcemi jsem byla velmi spokojená, pan lektor byl milý, flexibilní, hodiny pro mě byly přínosné, a proto plánuji dokoupení dalších Více